اخبار روز

ورود / عضویت

معرفی کتاب یهودی کیست

کتاب «یهودی کیست» نوشته دکتر عبدالوهاب المسیری، یهودپژوه مشهور مصری، با ترجمه اسماء خواجه زاده است. کتاب «یهودی کیست» ترجمه کتاب «من هو الیهودی؟» است.
یهودی کیست

معرفی کتاب یهودی کیست؟

کتاب «یهودی کیست» ترجمۀ کتاب «من هو الیهودی؟» است که از سوی انتشارات دارالشروق بیروت منتشر شده است. کتاب حاضر از مقدمه مترجم، مقدمه نویسنده و چهارده فصل تشکیل شده است.

عناوین فصل‌های چهارده‌گانه این کتاب:

 • هویت‌های یهودی از نظر ساختار ژئولوژی ـ تجمعی
 • تاریخچه هویت‌های یهودی تا عصر حاضر
 • تعریف دینی هویت‌های یهودی
 • نقشه جغرافیایی هویت‌های یهودی در عصر حاضر
 • هویت‌های یهودی جدید در جوامع نوین غرب
 • یهودی غیریهودی و تا حدودی یهودی، ادعای یهودی بودن
 • اعضای گروه‌های یهودی و هویت قومی
 • تعاریف صهیونیسم از هویت‌های یهودی
 • هویت‌های یهودی و تناقض میان دیدگاه صهیونیستی و اقدامات اسرائیل
 • پذیرش تعاریف صهیونیستی از هویت‌های یهودی از سوی اعضای گروه‌های یهودی
 • اختلاف تفکر دینی اصلاح‌طلب و محافظه‌کار و تفکر ارتدوکسی و در سال 1998

اسماء خواجه‌زاده، مترجم این کتاب در مقدمه می‌نویسد:

«تجمع صهیونیستی در فلسطین اشغالی از سال تأسیس آن در ۱۹۴۸ م.، با قضیه‌ای دینی ـ سیاسی و چند بعدی مواجه می‌شود؛ یعنی قضیۀ هویت یهودی و تعریف یهودی، که در گفتمان‌های سیاسی و رسانه‌ای اسرائیلی و غربی از آن با عبارت «یهودی کیست» یاد می‌شود. این کتاب تلاش دارد تا به این مسأله بپردازد و آن را از منظری تاریخی، اجتماعی، سیاسی، و دینی بررسی نماید. کتاب با ارائه تاریخچه‌ای از پیدایش هویت‌های مختلف یهودی در سراسر جهان آغاز می‌شود؛ پیشینه‌ای که برآیند واقعیت فرهنگی جوامعی هستند که گروه‌های یهودی در آن زندگی می‌کنند.

یهودی کیست

پس از آن به نقشه جغرافیایی هویت‌های یهودی در عصر حاضر می‌پردازد و ضمن آن هویت یهودی جدید در جوامع نوین غرب و تعریف دینی ـ ارتدوکسی از هویت یهودی را مطرح می‌نماید. در مرحله بعد، کتاب به تزهای صهیونیستی می‌پردازد که خاستگاه آن ادعایی بی‌پشتوانه است. ادعای اینکه یهود ملتی واحد، و صهیونیسم نژادی یهودی است. سپس تبیین می‌کند واقعیت قومی و نژادی مهاجرنشین‌های صهیونیست در فلسطین اشغالی و یهودیان جهان در خارج از فلسطین چگونه است، و به این ترتیب آن را به چالش می‌کشاند و ماهیت دروغینش را روشن می‌سازد.»

فلسطین سرزمین اعراب است

دکتر عبدالوهاب المسیری، نویسنده و پژوهشگر برجسته در بخشی از مقدمۀ کتاب می‌نویسد: «مسألۀ تعریف یهودی، یک مسأله دینی و سیاسی، بلکه مسأله‌ای تعیین‌کننده است که به دیدگاه نسبت به جهان، خود، اساس جامعه و منابع مشروعیت آن توجه می‌کند. شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین دلیلش این است که این مسأله از زمان تأسیس صهیونیسم تاکنون میان آنان مطرح بوده و این روزها بار دیگر به طور جدی مطرح شده است، هرچند راه حلی برای آن پیدا نشده است.

ما طی این نوشتار، به تبیین این مسأله می‌پردازیم که اندیشۀ جعلی و دروغینِ «یهود ملتی بدون سرزمین است» از «فلسطین سرزمینی بدون ملت است» سخن نمی‌گوید، و اگر اعراب فلسطین در مقابل این دروغ‌ها مقاومت کنند، و تمام روش‌های مبارزه را به‌کار گیرند، ثابت می‌کنند که فلسطین سرزمین اعراب است، و ساکنان آن اعراب هستند. نیز، واقعیت دوگانه و نژادی مهاجران صهیونیست در فلسطین اشغالی و گروه‌های یهودی خارج از آن، تزهای صهیونیست را به میدان مبارزه می‌طلبد و ماهیت جعلی و دروغین آن را روشن می‌کند.»

چاپ دوم کتاب «یهودی کیست» در ۱۹۲ صفحه رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه از سوی دفتر نشر معارف به جامعۀ علمی و فرهنگی کشور عرضه شده است. دفتر نشر معارف پیش از این در موضوع یهود و صهیونیسم دو کتاب «یوسرائیل» (نوشته سید هاشم میرلوحی) و «صهیونیسم مسیحی» را منتشر کرده است که کتاب «یوسرائیل» به چاپ هفتم رسید.

نویسنده در یک نگاه

دکتر عبدالوهاب محمد المسیری در اکتبر 1938 م.، در شهر «دمنهور» استان «البحیره» مصر متولد شد و پس از پایان دورۀ ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در سال 1955 م.، به دانشکدۀ ادبیات و زبان انگلیسی دانشگاه اسکندریۀ مصر پیوست. پس از آن برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در سال 1964 م.، موفق به گرفتن مدرک فوق لیسانس ادبیات انگلیسی از دانشگاه کلمبیا شد و در سال 1969 نیز دکترای خود را در همین رشته از دانشگاه «رتجرز» دریافت کرد. پس از پایان تحصیلات و گرفتن مدرک دکترا به مصر و به دانشگاه اسکندریه که در آن تحصیل کرده بود، بازگشت و به تدریس در آن مشغول شد.

عبدالوهاب المسیری

المسیری در دفاع از ارزش‌های اسلامی و مبارزه با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه اعراب، مقالات و کتاب‌های بسیاری نوشته است. سرشناس‌ترین کتاب ضدصهیونیستی این اندیشمند، «دایرة‌المعارف یهود، یهودیت و صهیونیسم» نام دارد. این دایرة‌المعارف در سال 1999 میلادی به چاپ رسید و در سال 1383 شمسی توسط «مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های تاریخ خاورمیانه» به فارسی ترجمه شد. از دیگر کتاب‌های وی می‌توان به «پایان تاریخ: آموزۀ بنیادین اندیشۀ صهیونیسم» نام برد که در آن با نقد و بررسی کتاب «پایان تاریخ» فوکویاما به سوءاستفاده‌های غرب و رژیم صهیونیستی از مسأله آخرالزمان و پایان تاریخ اشاره می‌کند. وی در چهارم جولای 2008 در پی ابتلا به سرطان، در شهر قاهره درگذشت.

کتاب «یهودی کیست؟» را می‌‏توانید از سايت پاتوق کتاب فردا تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:

کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی کیست کتاب یهودی عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری عبدالوهاب المسیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *