اخبار روز

ورود / عضویت

فیلمی دربارۀ سازندۀ بمب قاتل 220 هزار انسان برندۀ جایزه بفتا

برندگان جشنوارۀ آکادمی فیلم بریتانیایی موسوم به بَفتا اعلام شدند. فیلم اوپنهایمر دربارۀ مظلومیت دانشمندی که طی جنگ جهانی دوم بمبی ساخت که منجر به قتل عام حدود 220هزار نفر در هیروشیما و ناکازاکی بود با 13 نامزدی و 7 جایزه بیشترین جوایز هفتاد و هفتمین جشنواره بفتا را از آن خود کرد.
بفتا 77

فیلم اوپنهایمر(Oppenheimer) ساختۀ کریستوفر نولان، کارگردان انگلیسی است از مادری یهودی زاده شده است. کریستوفر نولان با ساخت فیلم‌هایی در ژانر علمی تخیلی مشهور است و یکی از مشهورترین کارگردانان جهان است.

در رتبۀ بعدی فیلم چیزهای بیچاره یا چیزهایی کوچک(Poor Things) با بازی اما استون، در 11 رشته نامزد شد که در 5 مورد از آن‌ها برنده شد.

در رتبۀ سوم فیلم منطقۀ مورد علاقه(The Zone of Interest) در رتبۀ سوم قرار گرفت که در 9 رشته نامزد شد و برندۀ دو مورد از آن‌ها شد و در رتبۀ چهارم فیلم دارندگان(The Holdovers) در دو رشته جایزه گرفت و در رتبه چهارم قرار گرفت.

برخی منتقدان جشنواره بفتا را جشنواره‌ای سیاسی دانسته و این نوع تقسیم جایزه را غیرعادلانه و غیرحرفه‌ای دانستند. فیلم اوپنهایمر با بازی کیلیان مورفی دربارۀ اوپنهایمر فیزیکدان و دانشمندی است که طی جنگ جهانی دوم، بمب اتم را ساخت و آمریکا در حالی که جنگ تقریبا تمام شده بود با این شعار که اگر ما بمب روی ژاپن نیندازیم مجبوریم شاهد مرگ افراد بیشتری باشیم، باعث مرگ 220 هزار انسان در ناکازاکی و هیروشیما شد.

در فیلم اوپنهایمر نیز این شعارها تکرار می‌شوند و از اوپنهایمر شخصیتی مظلوم ارائه می‌شود که پس از خدمت به ایالات متحده محاکمه می‌شود، در زندگی شخصی‌اش دخالت می‌شود و به او تهمت ارتباط با شوروی زده می‌شود. همچنین تصویری که از اوپنهایمر نمایش داده می‌شود این است که بعد از استفاده از بمب اتم دچار عذاب وجدان می‌شود و در کل این فیلم مشغول سفیدسازیِ شخصیتی است که بر خلاف دیگر دانشمندان حاضر به ساخت بمب اتم می‌شود.

در این جشنواره آخرین اثر هایائو میازاکی کارگردان و انیمه‌ساز مشهور ژاپنی که با اثر پسر و مرغ‌ماهی‌خوار شرکت کرده بود، برندۀ جایزۀ بهترین انیمیشن شد و انتظار می‌رود در مراسم اسکار نیز برندۀ جایزه بهترین انیمیشن شود. رقیبان این انیمیشن عبارتند از انیمیشن مرد عنکبوتی: در میان دنیاها و قسمت دوم انیمیشن فرار مرغی 2 از استودیوی دریم‌ورکس که به اسپلبرگ کارگردان یهودی تعلق دارد./301

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *